Pierwsze spotkanie

Cztery kroki do zmiany!

1

Zostaw wiadomość, opisz problem...

2

Przygotuj się do spotkania

3

Otrzymaj wstępną diagnozę

4

Rozpocznij proces zmiany!

Pierwsze spotkanie, pierwsza wizyta


Pierwsze spotkanie jest często bardzo stresujące dla osoby, która nigdy nie miała kontaktu z psychologiem. Obawy związane z wizytą u psychologa są zupełnie normalne. Lęk przed oceną czy krytyką decyzji lub zachowań, które zostaną omówione podczas spotkania, towarzyszy wielu osobom. W ostateczności zdarza się tak, że znacznie łatwiej jest porozmawiać z kimś zupełnie obcym, niż zakładało się na początku.

Pierwsza wizyta w gabinecie psychologicznym ma na celu nawiązanie kontaktu oraz zebranie informacji na temat zgłaszanych przez pacjenta trudności. Wprowadzeniem do terapii jest etap konsultacyjny, w którym terapeuta dokonuje diagnozy problemu.

Pierwsze spotkanie ze specjalistą zwykle stanowi wstęp do dalszych wizyt. Nie należy spodziewać się po nim spektakularnych efektów. To czas, kiedy psycholog może poznać klienta, zebrać informacje niezbędne do zaproponowania planu pracy. To również moment na doprecyzowanie kontraktu, czyli zasad współpracy między klientem a specjalistą.

Czasem bywa też tak, że klient ma poczucie, że problem, z jakim przychodzi jest zbyt błahy i właściwie sam powinien sobie z nim poradzić, zamiast angażować w to specjalistę. Prawda jest taka, że nie ma zbyt błahych problemów, aby korzystać ze wsparcia psychologa/seksuologa.

Sesja psychologiczna jest nie tylko nowym doświadczeniem, ale przede wszystkim odsłonięciem swojej intymności- u psychologa dzielimy się wydarzeniami ze swojego życia, również takimi, o których nie wiedzą nawet nasi najbliżsi. W związku z tym należy pamiętać przede wszystkim o dwóch rzeczach: po spotkaniu pojawić się może wrażenie, że nie wszystko zostało powiedziane. To swoiste poczucie niedosytu będzie pojawiało się pewnie jeszcze przez kilka kolejnych spotkań, a to dla tego, że nie sposób podczas jednej sesji omówić wszystkich aspektów ważnych dla klienta spraw. Dlatego też warto dać sobie czas podczas spotkań z psychologiem. Zmiany czy oczekiwane rezultaty są jak remont domu - wymagają czasu, cierpliwości i prac.

Warto zapamiętać, że:

  • Psycholog nie ocenia naszego zachowania pod względem moralnym;
  • Psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa - nie trzeba się obawiać, że nasza historia dotrze do osób trzecich.

W przypadku młodzieży pierwsze spotkanie wygląda podobnie. Do uczestnictwa w konsultacjach potrzebna jest jednak pisemna zgoda opiekuna prawnego, a często rodzice/opiekunowie towarzyszą młodej osobie na początku spotkania.


Zadaj pytanie lub skontaktuj się w celu umówienia wizyty